Vydržanie vlastníckeho práva v SR – čo priniesla nová právna úprava?
Vydržanie vlastníckeho práva v SR – čo priniesla nová právna úprava?
Dňa 27.01.2021 bol v Slovenskej republike schválený vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „CMP“). Novela CMP priniesla zásadnú zmenu v procesnom hľadisku inštitútu vydržania.
Úvodom si dovoľujeme poukázať na ustanovenie § 134 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník (ďalej len „OZ“), ktorý v hmotnoprávnom ohľade upravuje inštitút vydržania. Vydržanie predstavuje jeden zo spôsobov nadobudnutia vlastníckeho práva, prípadne práva zodpovedajúceho vecnému bremenu, a to za kumulatívneho splnenia predpokladov ustanovených OZ. Medzi tie zaraďujeme (a) oprávnenosť držby, a teda držiteľ musí byť v dobrej viere, že mu vec patrí, (b) nepretržitosť držby počas zákonom ustanovenej dĺžky trvania (3 roky hnuteľné veci, 10 rokov nehnuteľnosti), (c) oprávnený subjekt a (d) oprávnený predmet držby.
Na nadobudnutie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti sa okrem splnenia vyššie uvedených zákonných predpokladov vyžaduje aj vklad do katastra nehnuteľnosti. Doposiaľ bolo možné vklad zrealizovať najmä na základe osvedčenia o vydržaní, ktoré vydal notár vo forme notárskej zápisnice alebo na základe rozhodnutia správneho orgánu. V prípade spornosti vydržania, mohlo byť podkladom aj právoplatné súdne rozhodnutie.
V zmysle novoprijatej novely sa do CMP zaviedlo obligatórne konanie o potvrdení vydržania, upravené v ustanovení § 359a a nasl. CMP, ktorého podstata spočíva vo vydaní súdneho rozhodnutia, ktorým sa potvrdí nadobudnutie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu. Predmetnému konaniu naďalej nebude podliehať vydržanie vlastníckeho práva k hnuteľným veciam, kedy pre samotné nadobudnutie vlastníckeho práva postačuje splnenie dikciou OZ prezumovaných predpokladov.
Na konanie o potvrdení vydržania je príslušný súd, v obvode ktorého sa nachádza nehnuteľnosť. Návrh na začatie konanie je oprávnená podať výlučne osoba, ktorá o sebe tvrdí, že nadobudla vlastnícke právo alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu vydržaním. CMP okrem navrhovateľa zaraďuje medzi účastníkov konania aj iné subjekty, a to správcu lesného pozemku, Slovenský pozemkový fond a osobu, ktorej v čase začatia konania svedčí zápis vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu na liste vlastníctva, ktorého sa konanie o potvrdení vydržania týka, prípade tzv. namietajúca osoba.
Keďže ide o výlučne návrhové konanie, súd vo veci nemôže začať konať z úradnej povinnosti. Navrhovateľ musí v návrhu vierohodným spôsobom opísať splnenie jednotlivých hmotnoprávnych predpokladov vydržania, o ktorých sme sa už zmienili vyššie, identifikovať nehnuteľnosť, ktorej sa vydržanie týka a uviesť dátum, kedy nadobudol vlastnícke právo vydržaním (ďalej len „Návrh“). Ak navrhovateľ osvedčí skutočnosti rozhodné pre nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním, súd konajúci vo veci Návrh doručí ostatným účastníkom konania a vydá tzv. vyzývacie uznesenie. Alternatívnym spôsobom rozhodnutia súdu je odmietnutie alebo zamietnutie návrhu.
Obsahom vyzývacieho uznesenia, je výzva na uplatnenie námietok proti vydaniu uznesenia o potvrdení vydržania na súde, ktorý vo veci koná v prvej inštancii. Súd súčasne zverejní vyzývacie uznesenie v Obchodnom vestníku a na úradnej tabuli príslušnej obce a určí lehotu na uplatnenie námietok, ktorá nemôže byť kratšia ako 6 mesiacov.
Vyzývacie uznesenie súd doručí zákonom stanoveným subjektom, a to okresnému úradu príslušnému na úseku katastra nehnuteľností na vyznačenie poznámky o vedení konania o potvrdení vydržania, okresnému úradu v sídle kraja, v ktorého územnom obvode je nehnuteľnosť, ktorá je predmetom konania o potvrdení vydržania, navrhovateľovi a vymedzeným účastníkom konania.
Námietky sa podávajú na súde, ktorý vo veci koná v prvej inštancii a považujú sa za podané včas, ak sú doručené súdu, najneskôr do vydania uznesenia o potvrdení vydržania.
Súd uznesením zamietne návrh na začatie konania o potvrdení vydržania, ak sa námietky neodmietli a ak sú dôvodné. Ak súd nezamietol návrh na začatie konania o potvrdení vydržania, vydá uznesenie o potvrdení vydržania. Právoplatné uznesenie o potvrdení vydržania je záväzné pre každého, a teda má účinky erga omnes.