Nová úprava spotřebitelského práva
Nová úprava spotřebitelského práva
Úvod
Dne 07.12.2022 byl ve Sbírce zákonů zveřejněn zákon č. 374/2022 Sb., kterým se mění zákon o ochraně spotřebitele[1] a občanský zákoník[2] (dále jen „Novela“).
Novela zavádí s účinností od 06.01.2023 nová pravidla upravující vztahy mezi podnikateli a spotřebiteli. Cílem Novely je transpozice tří evropských směrnic upravujících oblast spotřebitelského práva. Jedná se o Modernizační směrnici,[3] o Směrnici o digitálním obsahu[4] a o Směrnici o prodeji zboží.[5]
Níže naleznete přehled těch nejvýznamnějších změn, které by neměly uniknout Vaší pozornosti.
Povinnosti v případě poskytnutí slevy
V případě, kdy budou prodejci poskytovat slevu z ceny výrobku, budou mít nově povinnost uvádět informace o nejnižší ceně výrobku za posledních 30 dní. Nová úprava by tak měla zamezit situacím, kdy prodávající uměle navyšovali výši poskytované slevy tím, že výrobek před jeho zlevněním nejdříve zdražili, čímž následné snížení ceny představovalo vyšší slevu. Skutečná sleva ovšem byla často mnohem nižší. Povinnost vyčíslit slevu ve vztahu k nejnižší prodejní ceně za posledních 30 dní se ovšem nebude vztahovat na výrobky, které podléhají rychlé zkáze, nebo na výrobky s krátkou dobou spotřeby.
Tlačítková novela
Nová povinnost vznikne i podnikatelům, kteří své výrobky nabízejí prostřednictvím elektronických prostředků, tedy především e-shopům. Dle § 1826a občanského zákoníku totiž v takových případech bude zavedena povinnost označit tlačítko, kterým zákazník objednává zboží čitelným nápisem „Objednávka zavazující k platbě“ nebo jinou podobnou formulací. Jedná se o informaci pro zákazníka, z níž by mělo být dostatečně jasné, že kliknutím na tlačítko bude provedena závazná objednávka.
Odstoupení od smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory
Na základě Novely bude dále stanovena 30denní lhůta pro odstoupení od smlouvy uzavřené mimo „obchodní prostory během výletu organizovaného podnikatelem za účelem nebo s účinkem propagace a prodeje zboží nebo poskytování služeb, nebo při nevyžádané návštěvě podnikatele ve spotřebitelově domácnosti“. Toto ustanovení zjevně míří na nekalé prodejce, kteří na různých předváděcích akcích pod nátlakem prodávali seniorům předražené a nekvalitní výrobky.
Domněnka vady výrobku
Další změnou, která potěší spíše spotřebitele, je nová úprava ust. § 2161 odst. 5 občanského zákoníku. Ta totiž bude stanovovat, že v případě projevení vady v průběhu jednoho roku od převzetí, bude platit domněnka, že vada existovala již při převzetí. Současná úprava oproti tomu pro takovou domněnku stanoví lhůtu šesti měsíců.
Odpovědnost spotřebitele za snížení hodnoty zboží
Nová úprava zavádí z větší části ustanovení, která mají především za cíl ochránit spotřebitele. Je tu ovšem jedno novelizované ustanovení, které jistě potěší podnikatele. Jedná se o úpravu ust. § 1833, která napravuje předchozí chybnou transpozici směrnice 2011/83. Spotřebitelé tak budou nově odpovědní za snížení hodnoty zboží, které vzniklo z důvodu, že se zbožím nakládali jiným způsobem, než je nutné pro seznámení se se zbožím. Tato úprava se ovšem vztahuje pouze na zboží zakoupené mimo obchodní prostory, tedy typicky na nákupy prostřednictvím internetu. Zjednodušeně řečeno, spotřebitel bude muset podnikateli nahradit částku za snížení hodnoty zboží v případě, kdy dodanou věc bude používat (tedy nebude zboží pouze zkoušet) a následně jej vrátí. Důvodová zpráva k tomuto ustanovení uvádí, že „by spotřebitel měl mít možnost se zbožím nakládat týmž způsobem, jako kdyby jej vybíral v kamenné prodejně“.
Úprava digitálního obsahu a digitální služby
Zcela nově se bude regulace specificky věnovat digitálnímu obsahu a digitálním službám, kdy se např. stanoví povinnost prodávajícího zajistit kupujícímu poskytování ujednaných aktualizací digitálního obsahu. Digitálním obsahem se rozumí data vytvořená a poskytovaná v digitální podobě, jde například o aplikace, e-knihy, počítačové programy a jiné elektronické publikace, které nejsou zpřístupněny na hmotném nosiči, nýbrž pouze v elektronické podobě. Digitální služba pak představuje služby poskytované online, jako jsou sociální sítě, portály pro sdílení různých souborů, videí atd. Důvodová zpráva k tomuto upozorňuje, že digitální obsah a služby budou zpravidla chráněny právem duševního vlastnictví, je tedy zapotřebí mít v případě poskytování těchto služeb/obsahu příslušné licence.
Ověřené recenze
Novela konečně klade zvýšené nároky na zveřejňování spotřebitelských recenzí. Podnikatelé by se měli vyvarovat zveřejňování falešných recenzí, jelikož takové jednání bude nově posuzováno jako nekalá obchodní praktika. Každá zveřejněna recenze by měla být ověřena podnikatelem pro účely zjištění, zda taková recenze pochází skutečně od spotřebitele, který si takový produkt zakoupil. Zároveň musí podnikatel spotřebitele informovat, jak takové opatření zajišťuje. Tuto skutečnost musí být schopen doložit i v případě kontroly příslušnými orgány.
Závěr
Novela přináší velkou řadu změn v oblasti spotřebitelského práva. Mnoha podnikatelům vznikne povinnost upravit obchodní podmínky a další dokumenty týkající vztahů se spotřebiteli. S ohledem na hrozící vysoké pokuty v případě porušení povinností vyplývajících z nové právní úpravy (a to až do výše do výše 4 % ročního obratu, příp. do 50.000.000 Kč) doporučujeme tuto problematiku nepodcenit. V případě potřeby se na nás neváhejte obrátit, rádi Vám pomůžeme se zajištěním potřebných úprav.
[1] Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů
[2] Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
[3] Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/2161 ze dne 27. listopadu 2019, kterou se mění směrnice Rady 93/13/EHS a směrnice Evropského parlamentu a Rady 98/6/ES, 2005/29/EU a 2011/83/EU, pokud jde o lepší vymáhání a modernizaci právních předpisů Unie na ochranu spotřebitele
[4] Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/770 ze dne 20. května 2019 o některých aspektech smluv o poskytování digitálního obsahu a digitálních služeb
[5] Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/771 ze dne 20. května 2019 o některých aspektech smluv o prodeji zboží, o změně nařízení (EU) 2017/2394 a směrnice 2009/22/ES a o zrušení směrnice 1999/44/ES