Logo Logo

Článek pátý v rámci minisérie týkající se Nařízení o digitálních službách: Shrnutí

Úvod

Nařízení o digitálních službách (DSA), které Evropská unie přijala v roce 2022, představuje zásadní krok k regulaci online prostředí. S narůstajícími obavami z digitálních hrozeb, dezinformací a invazivních obchodních praktik je DSA navrženo tak, aby posílilo ochranu uživatelů a podporovalo transparentnost a odpovědnost online platforem.

Tento článek poskytuje komplexní shrnutí klíčových aspektů tohoto nařízení.

Klíčové principy DSA

DSA se zakládá na několika základních principech, které mají za cíl zvýšit bezpečnost digitálního prostoru a ochranu uživatelů:

  1. Transparentnost: Všichni poskytovatelé zprostředkovatelských služeb musí svým uživatelům poskytovat jasné a transparentní informace o svých zásadách, nástrojích a postupech používaných pro odstraňování, jeho moderování a postupy vyřizování stížností. Proto subjekty podléhající DSA budou zpravidla nucené revidovat své smluvní podmínky tak, aby poskytly svým uživatelům úplné a jasné informace týkající se právě těchto zásad, nástrojů a postupů.
  2. Odpovědnost: Zvýšení transparentnosti algoritmů a reklamních systémů, aby uživatelé byli jasně informováni o tom, jak jsou jejich data používána. DSA klade důraz zejména na odpovědnost těch online platforem, které mají značný dopad na veřejný prostor a společnost (VLOP a VLOSE viz předchozí články). Tyto platformy jsou povinny provádět, mimo jiné, pravidelný „risk assessment“ a podrobovat se externím auditům.
  3. Ochrana uživatelů: Zajištění bezpečnosti uživatelů v rámci online prostředí skrze účinné nástroje pro ohlašování a mazání nezákonnému obsahu, dezinformacím a škodlivému chování.
  4. Zákaz manipulativních praktik: DSA zakazuje používání takzvaných "dark patterns" (manipulativních praktik), tj. klamavých a/nebo manipulativních rozhraní, která uživatelům brání činit informovaná a svobodná rozhodnutí.

Povinnosti poskytovatelů digitálních služeb

DSA stanoví různé povinnosti podle typu a velikosti (dosahu) poskytovatele digitálních služeb. DSA rozlišuje čtyři základní druhy poskytovatelů digitálních služeb:

Základní povinnosti dle DSA

Jak již bylo uvedeno výše, DSA užívá ve vztahu k ukládaným povinnostem víceúrovňový systém, dle velikosti, typu a dosahu jednotlivých druhů poskytovatelů digitálních služeb.

Podrobný popis jednotlivých povinností a jejich rozdělení jsme pro vás obsáhli v předchozím článku.

Mezi základní povinnosti, které DSA ukládá poskytovatelům digitálních služeb, patří:

Sankce dle DSA

V případě porušení nařízení DSA mohou být poskytovatelům digitálních služeb uloženy následující sankce:

 

Nařízení o digitálních službách „DSA“ (EU) 2022/2065 přináší významné změny a nové povinnosti pro podniky působící v digitálním prostředí. Současně zavádí i přísné sankce za nedodržování těchto povinností.

Naše kancelář je připravena Vám pomoci zorientovat se v nové evropské regulaci a zabezpečit, aby vaše podnikání bylo v souladu s nejnovějšími požadavky na implementaci. Provedeme Vás požadavky této nové právní úpravy a díky komplexní právní analýze, přizpůsobení interních procesů a pravidelnému monitoringu novinek v legislativě Vám zajistíme nejen soulad s právními předpisy, ale navíc i čas na růst a inovace Vašeho podnikání.

Zůstaňte o krok napřed s naší právní podporou v oblasti digitálních služeb!

Odebírejte náš newsletter